RAF'ın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
ile bağlan.
Yayınlanmış Diğer Projeler
 

L Binası

Yapı, mevcut bir tekstil fabrikasının yönetim bölümünü ve satış mağazasını içerecek biçimde toplam 3.600 m2 olarak inşa edilmiş.

Zemin katı fabrika satış mağazası, birinci katı ise yönetim birimleri olarak düzenlenen yapı, mevcut fabrika cephesinden (perfore levha ile kaplanması düşünülen) 1,5 metre önde kurulmuş, bu sayede elde edilen alanda tüm mekanik ve tesisat sistemleri çözümlenmiş.

Yapının şekillenmesindeki temel etken; yapıyı zeminden gelen etkilerden korumak için yapılacak olan beton katmanı abartarak, plastik bir etki kazandırmaya çalışmak olmuş. Abartılan bu beton katman aynı zamanda, farklı cephe karakterlerine (aynı zamanda farklı işlevlere) sahip olması amaçlanan zemin kat ve birinci katı bağlayıcı bir eleman olarak düşünülmüş. Kuzeybatı cephesinde, ofisleri istenmeyen güneş ışınlarından korumak için düşünülen güneş kırıcılarla da bu farklılık etkisini güçlendirmek ve zemin katı cephe karakteri olarak, birinci kattan tamamen koparmak amaçlanmış.

Elde edilmeye çalışılan plastik etkiyle ortaya çıkan 70 derecelik açı, iç mekânlar ve mobilya tasarımlarında da etkili olmuş. Fabrikanın kumaş baskı üzerine çalışması değerlendirilerek, tüm mekânlar için özel olarak, kumaş üzerine tasarlanan grafiklerle hem fabrikanın baskı kalitesi gösterilmeye çalışılmış hem de iç mekânlar için istenilen boyutta görsel panolar oluşturulmuş.

Künye
Proje Yeri: Lüleburgaz, Kırklareli
Proje Tipi: Ofis, Mağaza / Showroom
İşveren: Zorluteks Pamuklu Dokuma Empirme Sanayii AŞ
Proje Başlangıç Yılı: 2006
Proje Bitiş Yılı: 2006
İnşaat Başlangıç Yılı: 2006
İnşaat Bitiş Yılı: 2007
Arsa Alanı: 15.000 m2
Toplam İnşaat Alanı: 3.600 m²
Mimarlık Ofisi
Mimar

Onur Özsoy

Kıvanç Gürtaş

Yüksel Öztürk
Pin It