MimariProje

Acıbadem Altunizade Hastanesi

İstanbul Üsküdar’da bulunan Acıbadem Altunizade Hastanesi, Lina Mimarlık tarafından tasarlandı ve inşaatı 2017 yılında tamamlandı.

Aylin Şensoy, projeyi anlatıyor:

Acıbadem Grubu ile yıllardır çalışmanın verdiği tecrübe ve sorumlulukla devam eden işlerimizden biri olacağını düşünerek Altunizade Acıbadem Hastanesi projemize ‘’geleceğin teknolojisini yaratma’’ ana fikriyle başladık. Çünkü tüm işlerimizde olduğu gibi bu projemizde de mimarinin de esas konulardan biri olan ‘’örnek oluşturmak, bugünün önünde bulunmak’’ ekip olarak temel amacımızdı.

Arazimiz Koşuyolu caddesinin, Altunizade istikametinde sağda Validebağ Korusu’nu geçtikten sonra Tophanelioğlu Caddesi’nden girişli, eskiden Bakımevi sonrasında Marmara Üniversitesi Hastanesi ve ek binaları olarak kullanılmaktaydı.

Proje arazimiz özellikli bir yapının çevresiyle de uyumlu olabileceğini gösterebileceğimiz bir konuma da yer almaktaydı. Hemen yanı başın da yer alan, Validebağ Korusu’nun kuşların rotasında olması sebebiyle kat yüksekliklerimizi azaltarak, yapının habitata olumsuz etkilerini azaltmaya çalıştık.

Tarihi doku olarak çevresindeki köşkün yüksekliğini aşmayacak şekilde ana saçağımızı tasarlayarak kısıtlamalarla da insan-çevre ölçeğinde ki uyumu da dikkate alınarak yapı oluşturulabileceğini göstermek istedik. Binamızın hastane yapısı fonksiyonlarını karşılarken gerek iç mekân gerekse cephe olarak görsel bir şölen etkisi yaratması çalışmalarımızda öncelikli amacımız oldu ve sonuçta bunu başardığımıza inanıyoruz.

Hastanelerin hem teknik altyapı olarak komplike olması hem de çok farklı fonksiyonların birlikte çözümlenmesi gereken mimari bir yapıya sahip olması sebebiyle ciddi bir çalışma gerektirmekteydi fakat biz sağlıklı malzeme kullanarak, hasta, ziyaretçi, personel sağlığı ve konforunu sağlayarak,  gün ışığından maksimum yararlanarak, zararlı atık yönetimi, enerji ve su tüketimin de  çevre dostu bina yapmaya çalışarak  estetik, teknolojik, fonksiyonel ve çevreye uyumlu örnek  bir yapı oluşturduğumuz düşünüyoruz.

Acıbadem Altunizade Hastanesi, 2017 itibariyle 350 yatak kapasiteli,  98.000 m2 kapalı alanıyla Türkiye’nin en büyük kapalı alana sahip özel hastanesi olma özelliğini taşıyor. Leed Gold sertifika adayı, yeşil binası olma özelliğiyle de dikkat çekici olmuştur.

İlgili Yazılar
İç MekanProje

Karaköy Lokantası

2 Mins read
2000 yılından bu yana gündüzleri esnaf lokantası, akşamları ise modern meyhane olarak varlığını sürdüren Karaköy Lokantası’nın aynı sokak üzerinde taşındığı yeni mekânı,…
MimariProje

CAJA by Maxx Royal

5 Mins read
Bodrum – Türkiye’deki pastoral koylardan birinde yer alan ve GEOMIM & GEO_ID işbirliğinde tasarlanan CAJA by Maxx Royal, uzun süreli konaklama hizmetlerine…
İç MekanProje

JUSTWork Paylaşımlı Ofis

1 Mins read
JUSTWork, İstanbul Meydan AVM’de yer alan “Yeni Jenerasyon Ofis Kampüs” modelini ilk defa Türkiye’ye getiren paylaşımlı ofis yapısıdır. Atölye A Mimarlık tarafından…