MimariProje

Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi

BG Architects ve ARK-itecture tarafından tasarlanan Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi 2019 yılında inşa edildi.

Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, 2009 yılından beri BG Architects ve ARK-itecture ofislerinin üzerinde çalışmakta olduğu ÖZÜ Çekmeköy Kampüs projesinin en genç yapısı.

Yapı, kampüsün ana meydanı ile kurduğu diyagonal bağlantıyı cephe karakterinde ve iç mekanda farklı kot ve işlevler arasında yakalamayı amaçlıyor.

Açık loftlar şeklinde tasarlanan stüdyo ve ortak çalışma alanları, öğrenciler arasındaki görsel teması en üst düzeyde tutarak tamamen transparan bir çağdaş öğrenme ortamı sunuyor ve peyzaj-bina-insan üçgeninde yeni etkileşimlere olanak tanıyor.

 

ÖZÜ – Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Projesi, özellikle batı cephesi ile farklılaşıyor. Ardında stüdyo alanlarının bulunduğu cephe, bu hacimlerin batı güneşinden korunarak, aynı zamanda kontrollü ışık alma ihtiyacına cevap verecek şekilde biçimlendi. Korten ve bazalt gibi doğal görünümlü ve dokulu malzeme kullanımı aracılığıyla, karşısında konumlandığı orman manzarasıyla uyumlu bir ilişki hedefliyor.

Yenilikçi yaklaşımını iç mekanlarında da sürdüren yapı, bütünüyle bir yaratıcı ifade alanı olarak ele alındı. Giriş lobisinden sirkülasyon alanlarına, tüm ortak hacimlerin sergileme, kritik ve öğrenme işlevleriyle kullanımına izin verecek şekilde kurgulanması fonksiyonel esneklik sunarken, yeni etkileşimlere ve öğrenme alışkanlıklarına olanak tanıyor.

 
İlgili Yazılar
Çatı - CepheÜrün

RHEINZINK Titanyumlu Çinkonun Doğal Malzemelerle Uyumu

Söyleşi

Deren Uysal

Söyleşi

Eda Tahmaz