Söyleşi

Erhan Kılıç

2000-2004 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde lisans eğitimi aldı. Ardından bir yıl Net Mimarlık’ta çalıştı. 2005-2006 yılları arasında Milano Domus Academy’de Interior and Living Design yüksek lisans programını tamamladı ve University of Wales’ten denklik diploması aldı. 2010 yılına kadar Milano’da, Piuarch ve Conte Oggioni gibi uluslararası projelere imza atan ofi̇slerde mimar/iç mimar olarak çalıştı.

Kılıç, 2010’dan beri Habif Mimarlık bünyesinde mimari proje tasarımı ve uygulamaları çalışmalarına devam etmektedir.


Projeleriniz için öncelikli olarak tercih ettiğiniz, bağ kurduğunuz özel markalar var mı? Ne gibi kriterler firmalar ve markalar ile bağ kurmanızı sağlar?

Ofisimizin mimari faaliyetlerine başlamasından itibaren ilişkimizi hiç kesmediğimiz, sürekli ve düzenli olarak çalıştığımız firmalar/markalar mevcut. Burada kriter olarak, ürün kalitesi, fiyat performans oranı, teslim sonrası hizmet ve tedarik kolaylığı gibi parametreleri sayabilirim.

Projelerinizde kullanacağınız ürünler için karar verme süreci ofisinizde nasıl işliyor? İdeal bir materyal seçim sürecini nasıl tanımlarsınız?

Ofisimizde oldukça geniş bir malzeme kütüphanesi mevcut. Buradaki ürünler gerek firmaların kendi talep ve sunumlarıyla, gerekse bizlerin siparişleriyle sürekli yenileniyor. Proje özelinde, eğer gerekli ise özel imalat numuneler de ürettiriyoruz. Yeni malzemelere oldukça açık bir firmayız. Hatta bazı projelerde, aslında tamamıyla farklı bir amaç için üretilen malzemeyi duvar kaplaması, yer döşemesi olarak kullandığımız oluyor. İdeal materyal seçiminin sırrı projedeki orijinaline yakın, küçük ölçekli replikalarını üreterek çalışmaktır. Prototip diyebileceğimiz bu modelleme ile, kullanılacak tüm malzemeleri bire bir canlı olarak yan yana getirme olanağı bulmaktır.

Dream Games Ofisi (İbrahim Özbunar)

Yapı malzemeleri üzerine son gelişmeleri nasıl takip ediyorsunuz? Hangi kaynaklardan faydalanıyorsunuz?

Genel olarak firmalar bizlerden randevu alıp ofisimizde tanıtım yapıyorlar ya da kendi showroomlarına davet ediyorlar. Bunun dışında ulusal ya da uluslararası fuarları takip etmeye çalışıyoruz.

Projelerinizde imzanız olarak adlandırabileceğiniz, olmazsa olmazınız bir malzeme var mı?

Doğal malzeme kullanımını çok seven bir mimarlık ofisi olarak; etkileyici dokulu mermerler ve ahşap en çok kullandığımız, bizim için vazgeçilmez diyebileceğimiz malzemeler.

Türkiye yapı endüstrisinde eksikliğini hissettiğiniz ürünler var mı?

Günümüzde teknolojinin ve ulaşım kolaylığının sağladığı avantajla neredeyse her ürünü (çok spesifik olmadıkça) ülkemizde bulabiliyoruz. Fakat ithal malzeme kullanım maliyelerinin her geçen gün yükselmesi kimi zaman bizleri kısıtlıyor.

Skechers Türkiye / Olka Ofisi (İbrahim Özbunar)

İlgili Yazılar
Söyleşi

Doğan Mete

3 Mins read
2005 yılında Haliç Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun olan Doğan Mete, eğitim hayatının hemen ardından İstanbul’da tarihi yarımada bölgesinde kendi ofisi Doğan Mete…
Söyleşi

Çağıl Akçurin

3 Mins read
Özellikle projelere getirdiği “haute couture fonksiyonellik” ve “sofistike yalınlık” ile tanınmaktadır. Tasarladığı kamu-özel iş birliği olan Beşiktaş Kahvaltıcılar Sokağı ve Mimarlar Odası…
Söyleşi

Ayşegül Güner

3 Mins read
İstanbul’da 2002 yılından beri edindiği deneyimi 2008’de AAD Architects&U.WE Design çatısı altında birleştiren Mimar Ayşegül Güner, mimarlık, iç mimarlık ve kentsel tasarım…