Kullanıcıya Yönelik SistemlerÜrün

Fetaş’tan “Kırılabilir” Yangın Hidrantları

Yangın ekipmanları imalatçısı Fetaş, hem estetiğin hem fonksiyonelliğin bir arada olduğu “kırılabilir” yangın hidrantlarını mimarlar ve kullanıcılarla buluşturuyor.

Hidrantlar, binalarda çıkan yangınlar büyüdüğünde dışarıdan söndürme yapılması için gerekli suyun temin edilmesini sağlar.

Kırılabilir Hidrant Nedir?

Hidrantlar, konumları gereği genellikle otoparklarda bulunur ve çok sık olarak araçlar hidrantlara çarparak zarar verir. Kırılabilir hidrantların gövdesi ve iç aksamı, kırılmayan hidrantlardan farklı olarak iki parçadan oluşur. Bu sayede, kırılabilir tip yangın hidrantları, araba çarptığında veya hidrant zarar gördüğünde sadece toprak üstünde kalan (kırmızı renkli) kısmı hasar görür. Toprak altında kalan (siyah renkli) kısmı hasar görmez. Böylece sadece toprak üstünde kalan kısmı yenilenerek hasar giderilir.

Kırılabilir özelliği, ayrıca hidrantların bakımı yapılması gerektiğinde veya değiştirilmesi gerektiğinde de büyük kolaylık sağlar.

Nasıl Çalışır?

Hidrantın en üstünde bulunan vana volanını, hidrant anahtarı ile çevirince, hidrant içindeki tam boy mil dönerek açılır. Bu sayede hidrantın iki yanında bulunan bağlantı rekorlarından su gelmesi sağlanır. Kullanımdan sonra vana volanı kapatılır. Don olmaması için hidrant içindeki su, otomatik drenaj vanası sayesinde otomatikman boşalır. Otomatik drenaj vanasının boşaltım yapabilmesi için hidrantın montajı esnasında vana etrafına gelen kısımlar, suyun kolayca akabilmesi için çakılla doldurulur.

Hidrant dolapları (bina dışı yangın dolapları) hidrantların yanına monte edilir. Böylece hidrantın vana volanını açmak için gerekli olan anahtar dolabın içinde, hemen hidrantın yanında muhafaza edilmiş olur. Hem de hidranta bağlanacak hortum ve lans dolap içinde hazır durumda bekler.

Hidrant çıkışındaki rekorlar ile, yangın dolabı içinde bulunan hortumun rekorlarının birlikte kullanılabilmesi için uyumlu olması gerekir.

Özellikleri

Fetaş kırılabilir yangın hidrantları; vana volanı, demir döküm üst gövde, üst mil, kırılabilir sistem, demir döküm alt gövde, alt mil, Storz B rekor, zincirli körtapa, demir döküm dirsek ve hidrant anahtarından oluşur.

Fetaş, ayrıca bakım veya tamir esnasında ihtiyaç duyulacak yer altı veya yer üstü hat kesme vanalarını da temin eder.

Hidrantlar, takılacakları yerin mevsimsel özelliklerine uygun uzunlukta seçilmelidir. Örneğin don olmayan Antalya bölgesine en kısa boy, don olan Erzurum bölgesine en uzun boy önerilir. Fetaş kırılabilir yangın hidrantlarının 1200 mm, 1400 mm ve 1660 mm uzunlukta boyları mevcuttur.

Kullanım Alanları

Fabrikalar, depolar, oteller, hastaneler, okullar, alışveriş merkezleri, çok katlı binalar, parklar ve tüm binalar.

Yangın esnasında binalara dışarıdan müdahale imkanı sağlayan hidrantlar, bina etrafına döşenmiş ring hattına bağlanır. Hidrantların konumu özenle tayin edilmelidir, çünkü gerektiğinde itfaiye aracı yanaşıp hidranttan su alabilmelidir. Bu nedenle hidrantların etrafında ulaşımı engelleyecek bir şey olmaması gerekir.

İlgili Yazılar
İnce YapıÜrün

QUA Granite’ten Lave Dore Serisi

1 Mins read
QUA Granite’in Lave Dore serisi ile mekanlar siyahın zarafeti ile buluşuyor. QUA Granite’in yeni Lave Dore serisi, 7mm kalınlığı ile mekanlara hem…
İnce YapıÜrün

2tec2 High Tech Flooring Dokuma Vinil Zemin Kaplaması

1 Mins read
2tec2 halının şıklığını, vinilin yüksek performansı ile birleştiren uzun ömürlü bir zemin kaplama malzemesidir. %100 Belçika üretimi olan dokuma vinil zemin kaplaması,…
İnce YapıÜrün

Object Carpet

1 Mins read
Object Carpet marka olarak 50. yılını kutladı. Avrupa’nın en kaliteli halı markalarından biri olan Object Carpet Almanya’nın en önemli 50 elit markası…