İnce YapıÜrün

Işıklar Ekolinker, Ses Yalıtımında 3 Farklı Çözüm Sunuyor

31 Mayıs 2017’de, bir yıl sonra yürürlüğe girecek olan “Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayınlandı.

Bu yönetmelik, binaların dışından ve içinden kaynaklanan gürültünün bireyler üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirecek önlemleri, sağlıklı işitme ve algılama ortamının oluşturulması için tasarım aşamasından, yapım, kullanım ve işletim aşamasına kadar uyulacak kuralların belirlenmesini amaçlıyor.

Tüm bu bilgiler üzerine, düşey delikli ve yüksek yoğunluklu Ekoklinker ara duvar tuğlası ile duvarlar için sistem önerileri geliştirilmiştir. Ekoklinker tuğlanın ses performansı TSE Yapı Malzemeleri Yangın ve Akustik Laboratuvarları’nda yapılan deneylerle ölçülmüştür. Farklı detaylarda sistemlerden oluşan çerçeveler kaynak ve alıcı arasında konumlandırılarak iki taraf arasındaki ses yalıtım değeri tespit edilmiştir.

  • 1. sistem: (43,2 db) Kaba Sıva + Ekoklinker 12 + Kaba Sıva
  • 2. sistem: (49,2 db) Alçıpan plaka + DKM Topsilent Duo Keçe Yüzeyli Ses Yalıtım Bariyeri + Kaba Sıva + Ekoklinker 12 + Kaba Sıva + DKM Topsilent Duo Keçe Yüzeyli Ses Yalıtım Bariyeri + Alçıpan plaka
  • 3. sistem: (65,2 db) Alçıpan Plaka + Alçı Levha Profilli Sistem + Taş Yünü + Kaba Sıva + Ekoklinker-12 + Kaba Sıva + Taş Yünü + Alçı Levha Profilli Sistem + Alçıpan Plaka

Burada; Rw (C, Ctr) ağırlıklı ses azaltma indeksini ifade eder ve dB ses düzey birimiyle ifade edilir.

 

İlgili Yazılar
AltyapıÜrün

Dörken Sistem’den Metal Kaplamalı Eğimli Çatılar ve Metal Cepheler İçin DELTA®-TRELA

İnce YapıÜrün

Aktav Akustik Panel - Parmephon

Çatı - CepheÜrün

Dörken Sistem’den Metal Kaplamalı Eğimli Çatılar ve Metal Cepheler İçin DELTA®-TRELA