MimariProje

Mamurbaba Evi

Mamurbaba Evi, 817 m² parsel içinde tasarlanmış bir aile evidir. Yapı, bir ailenin yaşam standartları düşünülerek tasarlanmış ve bölge dinamikleri göz önüne alınarak, yapının işlevselliği, yalınlığı ve sürdürülebilir olması ön planda tutulmuştur. Tasarımda modern çizgiden ödün verilmeden minimal, yalın ve şeffaf bir tarz benimsenmiştir; bu doğrultuda mekanlar, yönelimler ve kullanılan malzemelerde doğallık ve uyum sağlanmıştır. Tasarımın tamamen doğayla uyumlu, sürdürülebilir ve zamansız olmasına dikkat edilmiştir.

Mamurbaba Evi kütlesel açıdan iki aks çevresinde şekillenmiştir ve bu parçalanma, konutun yaşam ve uyuma alanlarını birbirinden ayırmaktadır. Yapının tasarımında mümkün olduğunca doğal ışıktan faydalanılacak şekilde cam yüzey açıklıklar maksimumda tutularak, doğal ışığın etkisinin kuvvetlendirilmesi amaçlanmıştır.

Geniş ve şeffaf açıklıkların kullanıldığı yaşama alanı olan salon bölümü, yeme bölümü ve mutfak gibi farklı işlevdeki mekanlar tek bir kullanım alanına dönüştürülerek yapının odak noktası olarak düşünülmüştür.

Yapının cephe ve çatı kaplaması olarak eloksal alüminyum ve bu kaplamayla yumuşak geçişler sağlayan şeffaf yüzeyler kullanılmıştır. Kullanılan cam açıklıkların alüminyum tasarım ile birleştirilmesi sonucu, iç ve dış mekanlar arası geçişte ziyaretçilere farklı manzaralar ve sınırsız bir mekansal deneyim sunmak amaçlanmıştır.
İlgili Yazılar
Islak MekanÜrün

Geberit Banyo Serileri: Mühendislik Gücü, Modern Tasarım ile Buluşuyor

İç MekanProje

Trendyol Kampüs Ofis

Islak MekanÜrün

Roca'dan Ruy Ohtake Lavabo Koleksiyonu

×
Islak MekanÜrün

Banyo Hijyenine Geberit İmzası: Rimfree® Klozet