İç MekanProje

Microsoft Teknoloji Merkezi

  • MuuM tarafından tasarlanan Microsoft Teknoloji Merkezi, mevcut Microsoft Türkiye ofisinin bulunduğu binanın bodrum katında, doğal ışık almayan 400 metrekarelik bir alanda konumlanmaktadır.

Teknoloji merkezine ek olarak toplantı odalarının da yenilendiği projede giriş ve yönlendirme alanlarına da müdahaleler yapılarak bütünlük sağlanmıştır.

Projede, markanın kurumsal kimliği ve yeni teknolojilerinin ön plana çıkarılmasına olanak sağlayan mekanlar elde edilmesi hedeflenmiştir. Tasarımın önemli kriterlerinden bir diğeri ise projenin bulunduğu ülkenin yerel özelliklerinden izler taşımasına önem verilmesidir. Tasarıma bir kavram haritası oluşturulup öncelikler belirlenerek başlanmış, ziyaretçileri evindeymişçesine konforlu hissettirecek bir tasarım meydana getirmek üzere renk paletleri hazırlanarak tasarım, malzeme ve ürün seçimlerine yönelik temel fikirler üretilmiştir.

Öncü teknolojilere ev sahipliği yapması amaçlanan projenin bu anlamda hem akıllı, hem de insan ölçeğinde ve doğal elemanlarla tasarlanmış olması hedeflenmiştir. Üç temel amaca hizmet verecek şekilde kurgulanan merkez; tanıtım/sergileme, toplantı ve ofis/çalışma fonksiyonlarını içermektedir.

Katta karşılama bankosu ile başlayıp teknoloji merkezine yönlendiren bir tasarım ile devam eden duvar, ışığı farklı sıcaklıklarla ve senaryolarla kullanma olanağı sağlayarak gökyüzü etkisi yaratan tavan tasarımının bulunduğu çok amaçlı ana mekana yönlendirmektedir. Bu sayede projenin doğal ışık almayan ana mekanı bodrum kat hissinden uzaklaştırılmış olurken, proje genelinde kullanılan gerçek bitkiler, doğaya referans veren malzeme seçimleri ve soyutlamalar sayesinde de bu etki desteklenmiştir.

Yeni teknolojilerin ve ürünlerin tanıtılması amacıyla yapılan projede farklı etkinliklere yer verilebilmekte ve içerisinde bulunan deneyim merkezinin katlanır panellerle ayrılması sayesinde gerektiğinde ana mekana entegre olarak büyütülebilmektedir. Esnekliğin diğer mekanlarda da ön planda olduğu bu tasarımda farklı büyüklükteki toplantı odaları, farklı senaryolarla kullanılacak ofisler ve çeşitli deneyimler için tasarlanmış odalar da ana mekan etrafında yer almaktadır.

Firmanın kurumsal kimliği, ilerici yapısı ve mekanın teknolojik alt yapısı, seçilen tasarım öğeleri ve kurgularla entegre edilerek esnek ve samimi mekanlar yaratılmıştır.

İlgili Yazılar
İç MekanProje

Karaköy Lokantası

2 Mins read
2000 yılından bu yana gündüzleri esnaf lokantası, akşamları ise modern meyhane olarak varlığını sürdüren Karaköy Lokantası’nın aynı sokak üzerinde taşındığı yeni mekânı,…
MimariProje

CAJA by Maxx Royal

5 Mins read
Bodrum – Türkiye’deki pastoral koylardan birinde yer alan ve GEOMIM & GEO_ID işbirliğinde tasarlanan CAJA by Maxx Royal, uzun süreli konaklama hizmetlerine…
İç MekanProje

JUSTWork Paylaşımlı Ofis

1 Mins read
JUSTWork, İstanbul Meydan AVM’de yer alan “Yeni Jenerasyon Ofis Kampüs” modelini ilk defa Türkiye’ye getiren paylaşımlı ofis yapısıdır. Atölye A Mimarlık tarafından…
×
İç Mekan ÜrünüÜrün

Klassis’ten Estetik Zemin Çözümleri