Söyleşi

Yudum Boytorun

Yudum Boytorun, Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nü bitirdikten sonra New York ve İstanbul’da çeşitli uluslararası proje ekiplerinde çalıştı. New York’ta görev yaptığı süre içerisinde stratejik planlama ve iç mekan düzenleme konusunda uzmanlaşan Boytorun, daha sonra İstanbul’a dönerek Boytorun Mimarlık Limited Şirketi’ni kurdu..

Urban Land Institute (ULI) ve TMMOB – Mimarlar Odası üyesidir. Çeşitli ölçeklerde mimari konsept projeler geliştirmenin yanı sıra; büyük ölçekli ofis, otel, ticaret ve konut alanlarının iç mimari tasarım ve uygulama projelerini üstlenmektedir.

Boytorun Mimarlık, faaliyetlerini İstanbul merkezli ofisinde sürdürmektedir. Faaliyet alanları; tasarım öncesi hizmetler, mimari ve iç mimari disiplinler kapsamında tasarım, tasarım danışmanlığı, tasarım yönetimi ile uygulama ve kontrollük hizmetleridir. Boytorun Mimarlık, hizmetlerinde iki önemli ilkeyi benimser; müşterilerinin gereksinimleri ile hedeflerini doğru olarak anlamak ve müşteri memnuniyeti ile sürekliliğini sağlayan kapsamlı bir tasarım ve uygulama hizmeti vermek.

Boytorun ekibi ele aldığı projelerde, tasarım ve imalatla ilgili her konuda işin kontrolünü elinden bırakmayan, küçük ve detaylı işler kadar büyük ölçekli projeleri de esnek organizasyon kabiliyeti sayesinde profesyonelce ve kolaylıkla yürütüp yöneten bir yapıya sahiptir. Böylelikle tasarım sürecinin başından imalatın son aşamasına kadar verilen hizmet kalitesinde devamlılık sağlanmaktadır.

www.boytorunarch.com


Projeleriniz için öncelikli olarak tercih ettiğiniz, bağ kurduğunuz özel markalar var mı? Ne gibi kriterler firmalar ve markalar ile bağ kurmanızı sağlar?

Projelerimizde ürün seçerken dikkat ettiğimiz kriterler sadece estetik kriterler olmaktan uzaktır. Sürdürülebilirlik, ekoloji cradle to cradle kriterleri ve ürünün karbon ayak izi özellikleri her zaman seçim yaparken önceliklerimiz arasındadır. Binanın karbon ayak izini düşürmek için karbon emisyonu düşük malzemelerin kullanımına önem veriyoruz. İç mekan hava kalitesini artırmak için ise doğru ve uygun noktalardan taze hava besleme sağlıyoruz. Akustik konfor sağlamaya yönelik malzemeler kullanıyoruz. Aynı zamanda kararlarımızı ürünlerin ulaşılabilirlik kriterlerine göre veriyoruz.

Projelerinizde kullanacağınız ürünler için karar verme süreci ofisinizde nasıl işliyor? İdeal bir materyal seçim sürecini nasıl tanımlarsınız?

Bir proje için çalışırken malzeme panoları hazırlamak, yüzeyler üzerinde çalışırken akustik, yansıma, leke tutma için testler yapmak işimizin ciddi bir kısmını oluşturuyor.

Yapı malzemeleri üzerine son gelişmeleri nasıl takip ediyorsunuz? Hangi kaynaklardan faydalanıyorsunuz?

Hem çevrim içi hem de fiziksel malzeme kütüphanemizi düzenli ve güncel tutuyoruz. Yeni ürünleri gerek yurt içi gerekse yurt dışı fuarlardan düzenli olarak takip ediyoruz.

Projelerinizde imzanız olarak adlandırabileceğiniz, olmazsa olmazınız bir malzeme var mı?

Fibrobeton mimari tasarımlarımızda çok severek kullandığımız bir malzeme. Metal kenet çatı ve cephe kaplamaları ile emaye cam, lamine cam, nervürlü cam öncelik verdiğimiz diğer malzemeler arasında yer alıyor. Akustik konfor sağlayıcı keçe ve ahşap yüzeyleri ofis projelerinde, ahşap akustik panelleri ise otel projelerimizde sıklıkla kullanıyoruz. Keçe, akustik paneller ve yüzeyler, özellikle ofis projelerinde mekana renk ve hayat vermek için sıklıkla tercih ettiğimiz malzemeler.

PepsiCo Türkiye Ofisi, İstanbul – 2021

Türkiye yapı endüstrisinde eksikliğini hissettiğiniz ürünler var mı?

Türkiye dünyanın en güzel doğal taş kaynaklarına sahip. Yapı malzemeleri konusunda her gün bir yenilikçi tasarım ile karşılaşıyoruz. Dünyada önemli çalışmalar yürütülüyor. Güneş enerjisi hasadına olanak veren cam cephe kaplamalarından tutun da bunların depolandığı teknolojileri geliştiren startuplara kadar dünyadaki yenilikleri takip ediyoruz.

İlgili Yazılar
Söyleşi

Doğan Mete

3 Mins read
2005 yılında Haliç Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun olan Doğan Mete, eğitim hayatının hemen ardından İstanbul’da tarihi yarımada bölgesinde kendi ofisi Doğan Mete…
Söyleşi

Çağıl Akçurin

3 Mins read
Özellikle projelere getirdiği “haute couture fonksiyonellik” ve “sofistike yalınlık” ile tanınmaktadır. Tasarladığı kamu-özel iş birliği olan Beşiktaş Kahvaltıcılar Sokağı ve Mimarlar Odası…
Söyleşi

Ayşegül Güner

3 Mins read
İstanbul’da 2002 yılından beri edindiği deneyimi 2008’de AAD Architects&U.WE Design çatısı altında birleştiren Mimar Ayşegül Güner, mimarlık, iç mimarlık ve kentsel tasarım…