MimariProje

3s Firuze Konakları

  • Küçükçekmece Gölü’nün batısında kalan yamacın tepesinde İstanbul Üniversitesi Avcılar Kampüsü’nün hemen sırtında yer alan konut projesi Ergün Mimarlık tarafından tasarlandı.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

8 kat yükseklikle sınırlandırılmış bir imara sahip olan arsada, temel tasarım motivasyonu, yapının merkezinde geniş, ferah ve canlı bir avlu oluşturmak; bu avluyu çevreleyen yapıyı da güneydoğuya ve Küçükçekmece Gölü’ne doğru açarak hem avlunun hem de yapının içerisindeki konutların güneşe ve manzaraya yönelimini sağlamaktır.

Avlu kendi içerisinde farklı kotlara oturan 3 platforma ayrılmaktadır. Birincisi konutlara erişimi çeşitli peyzaj ögeleriyle zenginleştirerek sağlayan zemin kat platformudur. İkincisi, 1. bodrumda kısmen gömülü kısmen açığa çıkan, sosyal tesislerle hemzemin, açık havuz, spor ve eğlence faaliyetlerini örgütleyen alt platformdur. Sonuncusu ise tamamıyla Küçükçekmece Gölü’ne yönlenmiş, bahçenin seyir terası niteliğindeki geniş platformdur.

Konutları içeren çevresel yapı 3 blok şeklinde ele alınmıştır. Batı kısmında, park ve cami tarafında kalan blok, yoğunluklu olarak küçük birimleri, diğer iki blok ise büyük konut birimlerini içermektedir. Her blok kendi içerisinde, ikisi köşelerinde biri de merkezinde olmak suretiyle, üçer adet ortak kat bahçesiyle yırtılarak; koridorların doğal ışık ve doğal hava alması sağlanmış, her katta bir sosyalleşme platformu oluşturulmuş, uzun kütleler boşaltılarak hareketlenmeleri sağlanmıştır.

3 kenarı yol olan parselde, çevresel bloğun 3 cephesinin zemin ve asma katları sokak dükkanları olarak değerlendirilmiştir. Konut kat planlarındaki dik açılı rasyonel hatlar, ticari katlarda farklı açılarda kırılarak sokakların yer yer meydanlaşmasına imkan vermektedir. Doğu tarafında kalan cephedeki mağazaların önünde geniş kamusal alanlar bırakılarak, bu bandın üniversite öğrencileri tarafından kullanılabileceği ön görülmüştür.

İlgili Yazılar
Islak MekanÜrün

Banyo Tasarımında Sadelik ve Esneklik: Geberit iCon Banyo Serisi

Çatı - CepheÜrün

Solmaz Metal - Yüksek Performanslı, Yenilikçi, Uzun Ömürlü İkincil Cephe Çözümleri

Çatı - CepheÜrün

RHEINZINK – Titanyumlu Çinko Çatı Kaplamaları