Söyleşi

Batu Derer

Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nden 2000 yılında mezun olan Batu Derer, 2001’de European School of Economics Milano, İşletme Yüksek Lisans programını bitirdi. 2012 yılında ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Yöneticiler için İşletme Yüksek Lisans Programı’nı tamamladı. 2000-2001 yılları arasında Milano’da yer alan Unica Srl. firmasında, 2001 – 2003 yılları arasında ise Net Mimarlık firmasında, tasarım ve uygulama departmanında görev almasının ardından 2005 yılına kadar Aktürk A.Ş. firmasında inşaat bölümünde çalıştı. Daha sonra, 13 yıl boyunca, kurucu ortağı olduğu DererOmay Design & Construction bünyesinde çalışmalarını sürdürdü. 2018 yılından itibaren mesleki faaliyetlerine kurucusu olduğu Derer Derer Design & Construction’da devam etmektedir.

www.dererderer.com


Projeleriniz için öncelikli olarak tercih ettiğiniz, bağ kurduğunuz özel markalar var mı? Ne gibi kriterler firmalar ve markalar ile bağ kurmanızı sağlar?

Projelerimizde öncelikli tercihimiz her zaman sürdürülebilir ve doğal ürünler kullanmaktan yana. Aynı zamanda, dış mekanı ve doğayı mekana dahil etmek tasarım felsefemizin temelini oluşturuyor.

Sıklıkla çalıştığımız markaların yüksek kalitede ve sürdürülebilir ürün gamına sahip olması, satış öncesi ve sonrası tüm safhalarda gerekli tüm desteği sağlaması ve elbette ki proje süreçlerimize uyum göstermesi bizim için çok önemli.

Özel Konut

Projelerinizde kullanacağınız ürünler için karar verme süreci ofisinizde nasıl işliyor? Mock-up, replika üretimi gibi deneysel yaklaşımlarınız var mı? İdeal bir materyal seçim sürecini nasıl tanımlarsınız?

Proje süreçlerimiz internet üzerinden araştırmalarımız, malzeme kütüphanemizden seçimlerimiz, dijital ortamda hazırladığımız moodboard çalışmalarımız, eskizler, 3D görselleştirmeler ve mock-up çalışmalarımız kapsamında ilerliyor. Diğer taraftan, projelerimizin tüm evrelerinde, tasarımından uygulama safhasına kadar hem işverenlerimizle hem de alt yüklenici firmalarla sıklıkla irtibat kurmaktayız.

Otel Projesi

Yapı malzemeleri üzerine son gelişmeleri nasıl takip ediyorsunuz? Hangi kaynaklardan faydalanıyorsunuz?

Karbon salınımı pek çok farklı malzeme ile hayatımızın gerçeği haline gelecek. Bizler de yapıları tasarlayanlar olarak bu unsura dikkat etmeliyiz. Dolayısıyla, insan hayatıyla birlikte tüm dünyanın geleceğini de düşünmeliyiz. 

Nokta Ankara

Projelerinizde imzanız olarak adlandırabileceğiniz, olmazsa olmazınız bir malzeme var mı?

Kuşkusuz ki bir mekanın iç mimari atmosferini belirleyen en temel unsur malzeme seçimlerimizdir. Bu doğrultuda, doğaya dair tüm detaylar ve doğal ürünler projelerimizin olmazsa olmaz parçalarıdır. Daha doğal ve sıcak ortamlar yaratmak amacıyla ahşap, mermer vb. doğal malzemelere projelerimizde sıklıkla yer vermekteyiz.

Şa-Ra Enerji

Türkiye yapı endüstrisinde eksikliğini hissettiğiniz ürünler var mı?

Geri dönüşümü olan ürünler konusunda büyük bir açık olduğunu düşünüyorum. Bu ürünlerin döngüsel bir ekonomiye girmesi gerektiği görüşündeyim. Özellikle kentsel dönüşüm projelerinde de bu tip bir akımın devlet destekli olarak teşvik edilmesi uygun olacaktır.

İlgili Yazılar
Söyleşi

Doğan Mete

3 Mins read
2005 yılında Haliç Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun olan Doğan Mete, eğitim hayatının hemen ardından İstanbul’da tarihi yarımada bölgesinde kendi ofisi Doğan Mete…
Söyleşi

Çağıl Akçurin

3 Mins read
Özellikle projelere getirdiği “haute couture fonksiyonellik” ve “sofistike yalınlık” ile tanınmaktadır. Tasarladığı kamu-özel iş birliği olan Beşiktaş Kahvaltıcılar Sokağı ve Mimarlar Odası…
Söyleşi

Ayşegül Güner

3 Mins read
İstanbul’da 2002 yılından beri edindiği deneyimi 2008’de AAD Architects&U.WE Design çatısı altında birleştiren Mimar Ayşegül Güner, mimarlık, iç mimarlık ve kentsel tasarım…