Haber

CRA-Carlo Ratti Associati’den Güneş Enerjisi ile Serinleten Şemsiye

Dondurma markası Sammontana için CRA-Carlo Ratti Associati tarafından tasarlanan “Cool Under The Sun” plaj şemsiyesi, güneş enerjisinden faydalanarak kullanıcılarına hem serin bir ortam, hem de yiyecek ve içecekler için bir soğutucu sunuyor.

İtalya’nın önde gelen dondurma markası Sammontana, uluslararası tasarım ve inovasyon firması CRA- Carlo Ratti Associati ve mimar Italo Rota’yı geleceğin sahil beldeleri için sürdürülebilir bir proje geliştirmek üzere görevlendirdi.

Proje, Sammontana’nın yaz eğlencelerini daha çevre dostu bir hale getirme konusundaki uzun vadeli hedeflerini daha da ileri taşıyor. 2,5 metre yüksekliğinde ve 3,2 metre çapındaki şemsiye bir origami eseri gibi görünen açılma hareketi ile NASA uzay araçlarındaki güneş sistemlerini andırıyor. “Dönüştürülebilir tasarım” savunucusu Chuck Hoberman ile birlikte havacılık teknolojilerinden ilham alınarak tasarlanan bir dizi katlanabilir fotovoltaik panel, soğutucular ve nebulizatörler için elektrik gücü üretiyor.

Enerjisini güneşten alan mini buzdolabı, kullanıcıların günün en sıcak saatlerinde bile yiyecek ve içeceklerini taze tutmalarına olanak tanıyor. Büyük bir dondurma buzdolabına güç sağlamak için bir veya birden fazla şemsiyeden gelen elektrik gücü bir arada toplanabiliyor. Kurgulanan modüler sistem, ölçeklenebilir şekilde tasarlanmasının sonucu olarak bulunduğu sahil beldesine de temiz enerji getiriyor.

CRA’nın kurucusu Carlo Ratti, “Tatil deneyimimizi daha sürdürülebilir kılmak için bereketli yaz güneşinin gücünü kullanabilir miyiz?” diye soruyor ve ekliyor:

“Bu projenin tasarım konsepti, şemsiyenin altındaki alanı soğutmak üzere güneşi elektrik üretmek için kullanmak ile başlıyor ve herhangi bir sahil beldesine bir güç kaynağı sağlamak üzere ölçek büyüyor. İki kuruluş da çevresel değerlere ve insan refahına önem verdiği için Sammontana’nın bizi bu projeyi geliştirmeye davet etmesinden çok memnunuz.”

Plaj şemsiyesinin ilk prototipleri, 8 Ağustos’a kadar İtalya’nın Milano şehir merkezinde BAM-Biblioteca degli Alberi Milano Park’ta halkın kullanımına açık olacak. Porta Nuova’daki kurulum, BAM’ın tüm girişimlerinde olduğu gibi, halkın ücretsiz olarak erişebileceği bir toplanma alanı yaratıyor. Proje hem bağımsız şemsiyeler şeklinde hem de bir buzdolabına güç sağlayan on bir plaj şemsiyesinden oluşan bir takım halinde sergilenecek.

İlgili Yazılar
İnce YapıÜrün

Remak Isı Yalıtımlı Çelik Kapı Pencere Sistemleri Dubai Expo 2020 İtalya Pavyonu’nda Uygulandı

Isıtma-Soğutma SistemleriÜrün

Mitsubishi Heavy’den KXZ 2 VRF Serisi

Isıtma-Soğutma SistemleriÜrün

Form, Isı Pompası Alanında Yerli Üretimi WSHP ile Gücünü Artırıyor