Kullanıcıya Yönelik SistemlerÜrün

Fetaş’tan Raylı Yangın Dolabı “RYD”

Yangın ekipmanları üreticisi Fetaş, yangın güvenlik sektörü içinde kendi AR-GE departmanına ve laboratuvarına sahip olmasıyla ön plana çıkıyor.

Tüm modellerinin “Endüstriyel Ürün Tasarım tescilleri” bulunan Fetaş, fonksiyonelliği ön plana çıkaran tasarlanmış yangın dolaplarını profesyoneller ve kullanıcılarla buluşturmaya devam ediyor.

Klasik tüp kabinli bir yangın dolabı iki kapağa sahip ve genişliği yaklaşık 100 cm; bu yüzden yerleştirildiği yerde büyük alan kaplıyor. Yine aynı kapasitede olan Fetaş’ın tasarladığı “RYD” Raylı Yangın Dolabının genişliği ise sadece 35 cm. Yani, bir tüp dolabının genişliğiyle aynı.

Alışveriş merkezlerinde çok değerli olan vitrin alanı, büyük marketlerde ise kıymetli raf alanı, geniş (~100 cm) dolap kullanımı ile daralmakta.

Fetaş’ın RYD raylı yangın dolabı, Armada Alışveriş Merkezi, Şişli Kültür Merkezi, Cevahir Alışveriş Merkezi ve tüm Türkiye genelinde Real Hipermarketler Zinciri, 5M Migros Alışveriş Merkezi ve Hipermarketi’nde mimarlar tarafından tercih edilmiş.

Klasik yangın dolaplarında hortum makarası duvara paralel iken, RYD modelde hortum makarası duvara dik konumlandırılmış. Ray üzerine yerleştirilmiş hortum makara ünitesi, ileri-geri gidebilmekte ve bu sayede hortumla rahatça sağa ya da sola müdahale edilebiliniyor. Klasik yangın dolaplarından farklı olarak, yangın vanası köşede değil. Kapak açıldığında yangın vanası hemen fark edilebiliyor. Alt kompartıman 6 kg veya max.12 kg yangın tüpü kapasiteli. Klasik yangın dolaplarında olduğu gibi iki kapak açmaya gerek kalmadan, hem hortum makara sistemine hem de tüp kompartımanına tek kapak açarak ulaşılabiliniyor. Kapağı 90°açık pozisyonda iken az yer kaplıyor, dar olan yangın kaçış koridorlarında panik halinde kaçışan insanlara engel olmuyor.

Dolabın üst kısmında bırakılan 1″ su giriş bağlantı parçası ile montajı çok kolay yapılabiliyor. Bütün konstrüksiyonlar ve montaj elemanları korozyona karşı özel kaplamalı. Kapağı ve kasası RAL 3002 kırmızı elektrostatik toz boyalı.

Fetaş, diğer tasarımlarında olduğu gibi bu tasarımında da paslanmaz çelik (CrNi) menteşe ve paslanmaz çelik (CrNi) gömme kapı kilidi kullanıyor. Bu sayede yangın dolapları, fonksiyonellik ve estetiğini uzun yıllar koruyabiliyor.

İlgili Yazılar
İnce YapıÜrün

Remak Yangına Dayanıklı Kayar Kaçış Kapıları

Kullanıcıya Yönelik SistemlerÜrün

Şehrin Her Bir Yapısına ACCO Fire’dan Yangın Güvenliği

İnce YapıÜrün

Pentek Yangına Dayanıklı Camlı Kapı ve Sabit Bölmeler