Çatı - CepheÜrün

Mitsubishi Chemical – Alpolic A1 Kompozit Levha

ALPOLIC A1 “Yanmaz” Alüminyum Kompozit Levhalar

Mitsubishi Chemical’ın yüksek teknolojisi ile ürettiği Apolic/fr (zor alevlenen) ve Alpolic A2 (zor yanan) panellerinden sonra, özel mineral dolgulu yapısı ile ALPOLIC A1 (yanmaz), dünyadaki en yüksek yangın dayanımına sahip ilk alüminyum kompozit levha oldu. Diğer tüm Alpolic ürün gruplarında bulunan üstün standartlarına “yanmazlık” özelliğini de ekleyen ALPOLIC A1; güvenli, sürdürülebilir, uzun ömürlü yapılar ve sıra dışı tasarımlar için eşsiz bir malzeme konumundadır.

Yapılarda Cephe ve Yangın İlişkisi

Dünyada ticari ve sosyal etkileşimler, gelişen teknolojiye paralel olarak çok hızlı değişmektedir. Bu hız ise sürekli yeni talepler üretmekte, rekabet ve yenilikçiliği artırmaktadır. Hizmet sektörleri bilişimle hızlanıp kişiselleşirken, üretim sistemleri de ürün ve malzeme konusunda “hafifleme, enerji tasarrufu, çevre duyarlılığı” gibi beklentilere ve yasal düzenlemelere karşılık vermek durumundadır.

Modern dünya, malzeme biliminin başarıları üzerine inşa edilmiştir. Mimari ve yapı teknolojilerinin sürekli gelişmesi ve yapılardan beklentilerin artmasıyla birlikte tasarımıyla farklılaşan, göz alıcı projeler yapılmaya başlanmış, cephelerde kullanılan malzemeler çeşitlenmiş, detaylara önem kazanmıştır.

Mimaride problemlerin çoğu malzeme seçimi ile ilişkilidir; malzemenin yapısını, özelliklerini, davranışlarını ve bunlar arasındaki ilişkiyi kavramak büyük önem taşır.

Son yıllarda dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşanan yüksek bina yangınları birçok kuruluşu, yangın ve cephe ilişkisi konusunda düzenlemeler yapmak zorunda bırakmıştır. Bu yangınlarda, yapı malzemelerinin yangına olan tepkisi büyük rol oynamıştır.

Uluslararası Yangın Sınıfları

Düz ve pürüzsüz yüzey, sertlik, işlenebilirlik gibi nedenlerden birçok modern projede geniş bir kullanım alanı bulan alüminyum kompozit levhaların, diğer yapı malzemeleri gibi yangın sınıflandırmaları yapılmıştır; halihazırda A2, B1 ve C sınıfları bulunmaktadır.

Son yıllardaki yüksek bina yangınlarının çoğunda cephelerde alüminyum kompozit levha kullanılmış olması, bu malzemeyi yangın güvenliği açısından sorgulanır hale getirmiştir. Bu malzemeler arasında en yaygın kullanılanı, düşük maliyetinden ötürü “düşük yoğunluklu polietilen dolgulu” levhalardır. Ancak bu tip kompozit levhalar A ya da B sınıfında yer almadığından “yanıcı” sınıfındadır. Bu nedenle, yüksek bina cephelerinde kaplama malzemesi olarak, A ve B sınıfının dışında kalanlar son derece tehlikelidir.

Doğal taş, seramik, solid alüminyum, çelik sac levha, çinko levha, bakır levha gibi A1 sınıfında yer alan malzemeler, yanıcılık ile ilgili bir sorun yaratmamaktadır. Alüminyum kompozit levhalar ise ancak “mineral esaslı dolgu” ile üretildiklerinde, B1 ile A2 sınıflarına dahil olabilmektedir.

İlgili Yazılar
İnce YapıÜrün

QUA Granite’ten Lave Dore Serisi

1 Mins read
QUA Granite’in Lave Dore serisi ile mekanlar siyahın zarafeti ile buluşuyor. QUA Granite’in yeni Lave Dore serisi, 7mm kalınlığı ile mekanlara hem…
İnce YapıÜrün

2tec2 High Tech Flooring Dokuma Vinil Zemin Kaplaması

1 Mins read
2tec2 halının şıklığını, vinilin yüksek performansı ile birleştiren uzun ömürlü bir zemin kaplama malzemesidir. %100 Belçika üretimi olan dokuma vinil zemin kaplaması,…
İnce YapıÜrün

Object Carpet

1 Mins read
Object Carpet marka olarak 50. yılını kutladı. Avrupa’nın en kaliteli halı markalarından biri olan Object Carpet Almanya’nın en önemli 50 elit markası…