Kullanıcıya Yönelik SistemlerÜrün

Period Mimarlık Restorasyon Uygulamaları

Period Mimarlık Limited Şirketi 1987 yılında restorasyon ve restitüsyon projeleri üretmek üzere kurulmuştur. Bu konuda yaklaşık on yıl süre ile çeşitli projeler üretmiş ve proje konusunda kazanılan birikimi, uygulama konusunda paylaşmak ve piyasadaki yapılan hatalı uygulamalara doğru detaylarla örnek olmak için 1996 yılında Period Ahşap Atölyesi’ni kurmuştur.

Günümüze dek İstanbul’da, özellikle Boğaziçi’nde literatüre geçmiş birçok yalının restorasyon uygulamasını başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş ve teslim etmiştir. İstanbul’da da birçok köşk ve konak restorasyonuna katkıda bulunmuş, bu yapıların gelecek kuşaklara aktarılmasına faydalı olmuştur.

Şirket, detayların uygulaması sırasında geleneksel ile çağdaş teknolojiyi firmaya özgü detaylarla geliştirmiştir. Eski eser pencere tipi olan giyotin pencereyi geliştirerek giyotin ve vasistas hareket yapabilir hale getirmiştir. Böylece giyotin penceredeki en önemli sorun olan temizlik sorununu ortadan kaldırmıştır. Ayrıca ağır kanatların hareketi için motorlu çalışan alt kanat detayını çözmüş ve üretime başlamıştır.

Koruma kurullarının kararları doğrultusunda restorasyonlarda taşıyıcı kısmın özgün malzeme ve detaylar ile yapılması zorunluluğu firmayı konstrüksiyon konusunda çözümler üretmeye yöneltmiş ve gerek lamine kiriş ithalatı yapılarak, gerekse şirketin kendi olanakları ile lamine kirişler üretilerek restorasyonların taşıyıcı kısmı üretim ve uygulama anlamında çözüme kavuşmuştur. Bu bağlamda pek çok uygulama başarı ile gerçekleştirilmiştir.

Otuz yıldır konusunda uzmanlaşan Period Mimarlık, restorasyon uygulamaları dışında ahşap pencere sistemleri konusunda da Türkiye’de ilk üretime başlayan firmalar arasında olup halen faaliyetini sürdürmektedir.

İlgili Yazılar
Kullanıcıya Yönelik SistemlerÜrün

Türkiye’nin En Yüksek (10 m) Hareketli Bölme Panelleri MOWATEC’ten

Kullanıcıya Yönelik SistemlerÜrün

MOWATEC Yukarı Toplanır Bölme Sistemleri

Kullanıcıya Yönelik SistemlerÜrün

Period Ahşap Pencere ve Kapı Sistemleri