AydınlatmaÜrün

TEPTA Aydınlatma Tarafından Temsil Edilen Terzani’den Yalın ve Mimari Tasarımlar

“Değerli Tasarım” mottosu ile ürünlerini sunan ve Türkiye’de sadece TEPTA Aydınlatma tarafından temsil edilen İtalya’nın köklü markası Terzani, 2019 koleksiyonu ile dekoratif aydınlatma anlayışını yalın bir çizgide yeniden tanımlıyor. Marka, yeni tasarımları Abacus, Oscar, Pug ve Manta ürünleri ile mimari projelerde sıkça ihtiyaç duyulan sade ve fonksiyonel aydınlatma çizgisine cevap veriyor.

Terzani tasarımı Abacus, matematiksel saflığı ve işlevselliği aydınlatma endüstrisine kazandırıyor ve yeni bir modüler sarkıt aydınlatma çözümü olarak ön plana çıkıyor. Yüzyıllar boyunca hem matematiği öğreten hem de ileten bir araç olarak kullanılan abaküsten esinlenerek yaratılan aydınlatma tasarımı, esnekliği ile farklı yapılandırmalara izin veriyor. Draw Design Studio tarafından tasarlanan Abacus’un her modülü, yumuşak ve doğrusal ışık yayan kürelerden oluşuyor. Üfleme, opal camlardan oluşan bu birimler, arzulanan sayıda özelleştiriliyor, sınırsız konfigürasyonu ile yaşam alanlarında her zaman doğru çözümü bulmaya olanak tanıyor.

Ünlü Brezilyalı mimar Oscar Neimeyer’ın mimari çizgisine atıfla tasarlanan Oscar, Dodo Arslan tarafından yaratıldı. Neimeyer’ın, “Beni asıl çeken şey özgür, şehvetli eğridir. Evren tamamen eğrilerden oluşuyor” sözlerinden yola çıkılarak tasarlanan Oscar isimli masa lambası; kıvrımlı pirinç bir alt kaideye, zarif bir şekilde yerleştirilen, cam bir küreden oluşuyor. Terzani’nin nereyse yarım asırdır oluşturduğu kült aydınlatma koleksiyonunun değerli parçalarından biri olan Oscar, nikel, pirinç, siyah, altın, beyaz ve rose seçenekleriyle sunuluyor.

İtalyan tasarımcı Christian Lava’nın vizyonu ve Terzani’nin ustalığı ile üretilen Moire sarkıt aydınlatma, üst üste binen metal ızgaralar ile suyun hareketini taklit ediyor ve dalgaların enerjisini yaşam alanlarına taşıyor. LED ışık yayan bu sarkıt tasarım, izleyicinin görüşünü yanıltan formu sayesinde dinamik bir şekilde ışığın yüzeye düşüşünü değiştiriyor ve pratikte titreşimli gibi görünen bir gölge oyunu yaratıyor. Birden fazla konfigürasyonu mevcut olan Moire, gümüş ve altın renk seçenekleriyle sunuluyor.

Kırışık bir yüze, basık bir buruna ve sarmal bir kuyruğa sahip sevimli Pug cinsi köpeklerin cazibesinden esinlenerek yaratılan Pug, Jean-François Crochet tarafından tasarlandı.

Pugların küçük boyutlarına rağmen kişiliğinin büyüklüğüne atıfta bulunarak “az ve öz” mottosuyla tasarlanan Pug aydınlatma, ham ve cilalı pirinç bantlı seçenekleri yanı sıra saydam kristal, parlak beyaz cam özellikleriyle iki ayrı seçenek olarak sunuluyor. LED ışıkla aydınlatılan top şeklindeki, cam küreler; 10 cm çapa sahipler. Pug tasarımları ister tek bir armatür, istenirse üçlü gruplar halinde kullanılabiliyor. Modüler bir biçimde istenirse geniş bir halka olarak da dizilebiliyorlar.

Nicolas Terzani ve Dodo Arslan ortak tasarımı olan Manta, ismini devasa ve büyüleyici vatoz balıklarından alıyor. Berrak yapıya sahip kristal camdan yaratılan tasarımı oluşturan ve tümü farklı kalıplardan çıkan farklı dalgalı kütleler, bir araya geldiklerinde ışık oyunlarıyla tılsımlı bir görünüm yaratıyor. Manta, projelerde özellikle galeri ve karşılama alanı, restoran gibi mekanlara değer katmak için tasarlandı.

İlgili Yazılar
İnce YapıÜrün

QUA Granite’ten Lave Dore Serisi

1 Mins read
QUA Granite’in Lave Dore serisi ile mekanlar siyahın zarafeti ile buluşuyor. QUA Granite’in yeni Lave Dore serisi, 7mm kalınlığı ile mekanlara hem…
İnce YapıÜrün

2tec2 High Tech Flooring Dokuma Vinil Zemin Kaplaması

1 Mins read
2tec2 halının şıklığını, vinilin yüksek performansı ile birleştiren uzun ömürlü bir zemin kaplama malzemesidir. %100 Belçika üretimi olan dokuma vinil zemin kaplaması,…
İnce YapıÜrün

Object Carpet

1 Mins read
Object Carpet marka olarak 50. yılını kutladı. Avrupa’nın en kaliteli halı markalarından biri olan Object Carpet Almanya’nın en önemli 50 elit markası…
×
AydınlatmaÜrün

TEPTA Aydınlatma’nın Kaliteyi ve Yalın Tasarım Çizgisini Merkezine Alan Çağdaş Markası: Prandina