Isıtma-Soğutma SistemleriÜrün

Vadistanbul’un Tercihi Yüksek Verimli FORM Ürünleri Oldu

Toplam inşaat alanıyla İstanbul’un en büyük karma projelerinden olan Vadistanbul’un alışveriş merkezi, ortak hacimler ve mağazalar bölümlerinin iklimlendirilmesi LENNOX marka paket klimalar, ClimateMaster su kaynaklı ısı pompaları ve DECSA aksiyel fanlı kapalı devre soğutma kuleleri ile sağlanıyor.

Form Şirketler Grubu, büyük yapılardaki merkezi iklimlendirme için enerjinin en etkin ve verimli kullanıldığı sistemlerin uygulanması bilinciyle hareket ediyor. Projede alışveriş merkezi, ortak alan ve taze hava ihtiyacı için toplam soğutma kapasitesi 3.200 kW olan otuz adet su ve hava soğutmalı LENNOX marka paket klima kullanılıyor.

LENNOX paket klimalardaki hava kalite sensörü sayesinde taze hava oranı, içerideki insan sayısına göre otomatik olarak ayarlanabiliyor. Bu sayede gereksiz taze hava alınmasının önüne geçilerek önemli oranda enerji tasarrufu sağlanıyor. Taze hava ihtiyacının artması durumunda ise paket klimalarda kullanılan “rotary” tip ısı geri kazanım sayesinde dışarı atılan ısıtılmış ya da soğutulmuş havadan önemli oranda enerji tasarrufu sağlanıyor. Paket klimalarda standart olarak bulunan “free cooling” özelliği sayesinde özellikle geçiş mevsimlerinde bu soğutma ihtiyacı, düşük dış hava sıcaklığı nedeniyle %100 dış hava ile sağlanıyor. Bu sayede kiracılar tarafından ödenen ortak işletme gideri azalabiliyor. Ayrıca paket klima cihazlarının üfleme ve emiş fanları standart olarak değişken devirli olduğu için işletme maliyetleri sabit devirli fanlara göre daha düşük oluyor. Su soğutmalı paket klimalar, kondenser ısısını suya aktardığı için bina içerisinde otopark ya da teknik hacim gibi kapalı alanlara yerleştirilebiliyor.

Yine Vadistanbul projesinin alışveriş merkezi, ortak alanlar ve mağazalar bölümünde ısıtma – soğutma ihtiyacı için toplam kapasitesi 5.500 kW olan üç yüz elli adet TC Compact serisi ClimateMaster marka ısı pompası kullanılıyor. ClimateMaster, sektördeki en geniş çalışma limitleri sayesinde -5 °C ile +45 °C arası su girişinde sorunsuz çalışıyor.

Vadistanbul’da ısı pompalarına gelen hattı yıkama amacıyla her ısı pompasında “bypass”lı bağlantı kiti kullanıldı. Otomasyon tarafında ise her cihazda BTL sertifikalı Bacnet uyumlu otomasyon kartları tercih edildi.

Vadistanbul projesinde kullanılan, toplam kapasitesi 3,600 kW’lık dört adet aksiyal fanlı DECSA kapalı devre soğutma kuleleri ile yüksek enerji tasarrufu sağlanıyor. Tüm kulelerde Axilent özel fan kullanılarak, sessiz çalışma sağlanıyor. Kapalı kulelerde işletme anında yüksek enerji tasarrufu sağlayabilen kuru soğutma (free-cooling) teknolojisi sayesinde yüksek verim planlanıyor.

DECSA kuleler, nakliye maliyetlerini en aza indiren uygun dizayn ve minimum oturma alanı ile daha az yer gereksinimine ihtiyaç duymaktadır.

Neden Su Kaynaklı Isı Pompası Sistemi?
Alışveriş merkezlerinin en büyük ihtiyacı, yıl boyunca aynı anda farklı bölümlerde ısıtma – soğutma yapabilmek ve bunu en verimli şekilde kullanabilmektir. İlk yatırım maliyetleri diğer sistemlerle kıyaslandığında, ısı pompası sistemi neredeyse %50 kadar avantaj sağlıyor. Aynı çevrim hattını kullanan ne kadar çok cihaz olursa, cihazlar arası enerji paylaşımı ve çeşitlilik de ona göre artıyor, verimlilik de oldukça yüksek oluyor. Mağazalarda kullanılan ClimateMaster ısı pompaları, alışveriş merkezi, ortak hacimler ve taze hava ihtiyacı için kullanılan LENNOX su soğutmalı paket klimalar; aynı “loop” hattını beslediğinden soğutma ve ısıtmanın aynı anda yapıldığı zamanlarda “loop” çevrimine enerji paylaşımı aktarılıyor. Bu sayede cihazlar arası ısı geri kazanımı sağlanıyor. Bu esnada soğutma kulesi ve kazan, çoğunlukla kapalı ya da kısa süreli devreye giriyor; enerji tasarrufu ve yüksek verimli çalışma sağlanıyor.

Isı pompalarının tercih sebeplerinden bir diğeri de her mağaza/bölümün kendi ısı pompasını satın alması ve birbirinden bağımsız olarak iki borulu sistem ile aynı anda ısıtma ve soğutma yapabilmesidir. Bu da sistemde çeşitlilik ve mimari tasarımda ergonomik çözüm sağlıyor.

İlgili Yazılar
İnce YapıÜrün

QUA Granite’ten Lave Dore Serisi

1 Mins read
QUA Granite’in Lave Dore serisi ile mekanlar siyahın zarafeti ile buluşuyor. QUA Granite’in yeni Lave Dore serisi, 7mm kalınlığı ile mekanlara hem…
İnce YapıÜrün

2tec2 High Tech Flooring Dokuma Vinil Zemin Kaplaması

1 Mins read
2tec2 halının şıklığını, vinilin yüksek performansı ile birleştiren uzun ömürlü bir zemin kaplama malzemesidir. %100 Belçika üretimi olan dokuma vinil zemin kaplaması,…
İnce YapıÜrün

Object Carpet

1 Mins read
Object Carpet marka olarak 50. yılını kutladı. Avrupa’nın en kaliteli halı markalarından biri olan Object Carpet Almanya’nın en önemli 50 elit markası…