Haber

Yeni İcat Edilen Beyaz Boya, Çevreye Zararlı Klima Sistemlerini Geçmişte Bırakıyor

Purdue Üniversitesi’nde geliştirilen boya, güneş radyasyonunun çoğunu yansıtıyor ve küresel ısınmayla mücadeleye yardımcı oluyor.

Mümkün olan en açık tona sahip beyaz bir boya, aynı zamanda çevre için de iyi olabilir mi? Bu, yakın zamanda Purdue Üniversitesi’ndeki bir laboratuvarda hayata geçirilen yeni bir fikir. USA Today’de yer alan yakın tarihli bir rapora göre “dünyanın en beyaz boyası”, bu asla elde edilemeyen statü için Guinness Dünya Rekorları Kitabı’nın son baskısında kendine yer kazandı.

Makine mühendisliği profesörü Xiulin Ruan, yüksek lisans öğrencileriyle birlikte boyayı icat etmiş. Bu boya, iklimlendirme sistemlerine olan bağımlılığımızı önemli ölçüde azaltma potansiyeline sahip olduğundan ötürü sürdürülebilirlik üzerine büyük bir atılım olarak kabul ediliyor. Aslında boya, klima ihtiyacını tamamen ortadan kaldırabiliyor.

Ruan’ın tasarımını bu kadar beyaz yapan temel bileşen ise boyalarda, verniklerde ve kozmetiklerde yaygın olan baryum sülfat adı verilen farklı boyutlardaki bir partikül. Ayrıca boya, kızılötesi ısı yayarken güneş ışığının %98,1’ini yansıtan bu parçacıkların yüksek bir konsantrasyonuna sahip. Tipik boyalar ise güneş ışığını yalnızca %80 ile %90 arasında yansıtabiliyor.

Purdue Üniversitesi’ndeki ekip, bunu daha sade bir dille  şu şekilde özetliyor: “Boya, yaydığı miktardan daha az ısı emdiği için bu boyayla kaplanmış bir yüzey, güç tüketmeden çevre sıcaklığının altında soğutuluyor.”  Ekibin hazırladığı makaleye göre, 1000 metrekarelik bir çatıda bu yeni boyayı kullanmak, 10 kilovatlık bir soğutma gücü anlamına gelebiliyor. Ruan, bu miktarın, çoğu evin kullandığı klimalardan daha güçlü olduğunu söylüyor.

Ruan ve öğrencileri, yaklaşık yedi yıl önce çalışmalarına başladıklarında beyaz bir boya icat etmekle ilgilenmiyorlarmış. Ruan yaptığı açıklamada, ana amaçlarının enerjiyi korumak ve iklim değişikliğini azaltmak olduğunu söylüyor. 100 malzemelik bir havuzdan on tanesini seçmişler ve nihai listelerinde her bir malzeme için 50 farklı formülasyon test etmişler.

Çevresel faydaları bir yana, Ruan’ın boyası evinizi dekore etme söz konusu olduğunda estetik bir değere sahip. Modern bir havaya sahip süper şık bir ton. Kesinlikle alanınızı daha büyük hissettirecek ve neredeyse tüm ışığı yansıtacak. Hem boyanın kimyasal özelliklerinin hem de tonunun soğutma etkisi olabilir. ”

İç Mimar Brittany Marom

“Ruan’ın boyası gezegen için kritik bir zamanda hayat buldu. Giderek daha da kötüleşen büyük bir iklim krizinin ortasındayız ve klima kullanımımız hızla artıyor, bu da sıcaklıkların yükselmesine neden oluyor. Yapılı ortamlarımızı soğutmak için sürdürülebilir çözümler bulmak, çevreye verilen zararı yavaşlatmanın en önemli yollarından biri. Ruan’ın boyası, yenilikçi ancak basit ve erişilebilir bir seçenek. Tasarım araçlarının iklime nasıl fayda sağlayabileceğini görmenin birçok yolundan biri olduğunu düşünüyorum.”

Global Wellness Enstitüsü Araştırma Direktörü Beth McGroarty

Klima ihtiyacını azaltabilecek bir soğutma boyası icat etme misyonunun geçmişi 1970’lere kadar uzanıyor. Bu uzun arayışların sonucunda ortaya çıkmış bu ürün için Ruan ve ekibi, boyayı üretmeye ve satışa sunmaya yardımcı olacak bir şirketle ortaklık kurmuş. Yakın bir zamanda bu beyaz boyayı son kullanıcıların deneme şansı olacak.

İlgili Yazılar
Haber

Pencere, Kapı ve Cam Sektörleri 12-16 Kasım 2022 Tarihleri Arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde

2 Mins read
Reed Tüyap tarafından, PÜKAD (Pencere ve Kapı Sektörü Derneği), PÜKAB (Pencere Üreticileri Kalite Birliği Derneği) ve GALSİAD (Girişimci Alüminyum Sanayici ve İş…
Haber

Şişecam Çevre Dostu "Sırma Su Şişesi" Tasarımıyla Ödül Aldı

1 Mins read
Cam ve kimyasallar sektörlerinin global oyuncusu Şişecam, Çimento Cam Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen XONE Design Awards’ta çevre dostu…
Haber

VitrA ve Tom Dixon İş Birliğine Wallpaper*’dan Sonra Red Dot Ödülü

1 Mins read
Londra Tasarım Madalyası sahibi Tom Dixon’ın VitrA iş birliğiyle geliştirdiği yeni Liquid koleksiyonunda yer alan karolar, dünyanın en eski ve prestijli tasarım…