MimariProje

Akbank Akademi Yaşam Merkezi

  • TeCe Mimarlık tarafından tasarlanan sosyal tesis yapısı, Akbank Şekerpınar Kampüsü’nde yer alıyor.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Halihazırda hizmet eden Akbank Akademi binası ile Veri Merkezi binalarını bütünleyen işlevler barındıran AKBANK Akademi Yaşam Merkezi, aslında bir yapı olmaya çalışmayan, aksine barındırdığı yoğun programı peyzaj içinde kaybederek gizleyen ve ihtiyaç olan aktif yeşil alanı çoğaltan bir yapı kompleksi.

İşveren’in kent yaşamından uzak bu bölgesinde 2800 kişilik bir kampüsteki yaşamı daha cazip kılmak, çalışanlarının yaşam kalitesini yükseltmek ve yakın çevrede gidermeleri oldukça güç olan spor, kültür, dinlenme, mini market gibi iş aktivitesi dışındaki diğer önemli ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurguladığı program kendini yer altında gizleyen bir mimari ile hayata geçirilmiştir.

Kapalı alanlar konferans merkezi, seminer salonları, çarşı, fitness merkezi, kafeterya, sosyal yaşam dinlenme mekanları ve 350 araçlık bir kapalı otoparktan oluşmaktadır. Kampüsteki tüm etkinlikleri bütünleştiren park 17.000 metrekarelik açık alana yayılan yeşil alan, açık spor mekanları, hobi bahçeleri ve açık amfisi ile yoğun etkileşimli ve sosyal yaşantıyı zenginleştiren bir unsurdur.

Konumlandığı kampüs içinde yoğun ihtiyaç duyulan fitness merkezini, konferans ve sergi salonlarını, ortak buluşma mekanlarını, mini çarşı ve kafeterya hacimlerini doğal zeminden hafif bir meyille yükseltilmiş bir yeşil plato altında gizler. Yapının sahip olduğu mimari mekan kurgusu sayesinde barındırdığı yoğun programa karşın her mekan doğal gün ışığına kavuşturulmuştur.

İlgili Yazılar
AltyapıÇatı - CepheÜrün

Dörken Sistem’den Yeşil Çatılara Özel Drenaj Sistemi: DELTA®-FLORAXX TOP

İç MekanProje

SAP İstanbul Ofisi

Dış Mekan ÜrünüIslak MekanÜrün

akrilikhavuz™