AydınlatmaÜrün

Cephe Aydınlatmasında TEPTA Aydınlatma Farkı

TEPTA Aydınlatma’nın temsilcisi olduğu markalar, cephe aydınlatmasında üstün tasarım özellikleri ile öne çıkıyor.

İnsanların yaşamları gündüzden geceye uzanırken, kentlerin geceleri aydınlatılması gittikçe daha çok önem kazanıyor. Mimari tasarımlar, gece aydınlatıldıklarında gündüz taşıdıkları özelliklerden tümü ile farklı bir yapıya bürünebiliyor. Bu nedenle özellikle cephelerin aydınlatma tasarımı ustalık gerektiren bir konu. Dış mekan koşulları ve uzun kullanım süreleri sebebi ile bu armatürlerin en üst kalitede olması uzun vadede yatırımcıları olası risklerden koruyan bir unsur.

Fonksiyonel gereksinimler bir yana, mimari cephelerin aydınlatılması aynı zamanda yapılara dair kurumsal kimliğin yansıtılması anlamına da geliyor. Ayrıca cephedeki aydınlatma doğrudan bir pazarlama unsuru olarak kullanılabiliyor. Tarihi eserlerin gece aydınlatılması, kent yönetimleri için turistik çekiciliğe hizmet eden bir girişim. Turistler için belirli yapıların gece de ziyaret edilmesi ve kent ile özdeşleşmiş simgesel yapıların vurgulanması ancak doğru ve iyi bir cephe aydınlatması ile sağlanabilir. Kentlerdeki stadyumlar, istasyonlar, köprüler, kuleler gibi diğer yapılar da özenle hazırlanmış tasarımlar ile aydınlatılması gereken başlıca simgelerdir. TEPTA’nın temsilcisi olduğu pek çok marka, bu aydınlatma alanlarına özel olarak uzmanlaşmış ürünler sunuyor.

TEPTA tarafından mimari aydınlatma alanında temsil edilen Griven, gerek RGB gerekse “tunable white” armatürleri ile Kuzey Avrupa’dan Asya kıtasına ve Avustralya’ya kadar pek çok köprünün aydınlatmasını üstlenmiş bir marka. Griven cephe aydınlatmasında sunduğu dayanıklı armatürler ve son teknolojiye sahip LED projektörleri ile hemen hemen hiçbir ihtiyacı açıkta bırakmayacak donanımda bir marka.

Türkiye’de yirmi beş yılı aşkın süredir TEPTA tarafından temsil edilen ve teknik aydınlatmanın öncü markalarından olan iGuzzini, değerli Ar-Ge yatırımları sonucu ortaya çıkardığı özel lensler ile ışık huzmelerinin en etkili biçimde yönlenmesini sağlayan armatürler sunuyor. Markanın cephe aydınlatmasında öne çıkan ürünleri arasında iPro spotlar, Underscore lineer armatürler ve grafik aydınlatma yeteneğine sahip Trick armatür yer alıyor. TEPTA’nın yetkili temsilcisi olduğu bir diğer marka olan LineaLight Group ise son dönemde 45 m yüksekliğe kadar projeksiyon sağlayabilen Archiline armatür ile bir iddia taşırken, markanın Arcada isimli “uplight power” LED armatürleri ve polikarbon gövdeli Paseo_L armatürü de cephe aydınlatmasında kullanılabilen diğer ürünlere birkaç örnek olabilir.

TEPTA markaları arasında her zaman üstün tasarım ve kusursuz üretim detayları ile öne çıkan Simes markasının da cephe aydınlatmasında kullanılan pek çok armatürü var. Çoğu tasarım ödüllü bu ürünler arasında Stage projektör ailesi hem kare hem daire versiyonları ve farklı güçteki çeşitleri ile yer alıyor. Cephelerde ışığı istenilen açılardaki geometriye yönlendirme yeteneğini sunan diğer iki armatür ise Lift ve Blitz ismini taşıyor. Simes, diğer yandan yeni sunulan Brick armatür ile tuğla cephelere entegre olabilen çok özel bir alternatif sunarken, brüt beton içinde yok olan Ghost armatürü ile de son dönemde mimarlık dünyasında adından söz ettiriyor.

TEPTA’nın deneyimli ekibi, mimarların ve aydınlatma tasarımcılarının özel ihtiyaçlarına göre özel üretim armatürleri geliştirerek, uygulanması alanında süpervizyon hizmeti sağlayabiliyor. Bu tür çalışmaların en son örneklerden biri olarak Nişantaşı Intema mağazası cephesinde yapılmış olan özel tasarım gösterilebilir. Mimar Paolo Giachi tarafından özel olarak tasarlanan cephenin, yine özel detaylar gerektiren uygulaması TEPTA’nın deneyimli ekibi ile hayata geçirildi.

Bu ürünlere de göz atın...

Islak MekanÜrün

Banyolarda Patara Retrosu

1 Mins read
Sıra dışı renkleri ve mat dokusu ile retro tarza sahip Patara, modern tasarım trendini zamansız banyolara taşıyor. Gövde, ayna ve boy dolabında…
İlgili Yazılar
İnce YapıÜrün

QUA Granite’ten Lave Dore Serisi

1 Mins read
QUA Granite’in Lave Dore serisi ile mekanlar siyahın zarafeti ile buluşuyor. QUA Granite’in yeni Lave Dore serisi, 7mm kalınlığı ile mekanlara hem…
İnce YapıÜrün

2tec2 High Tech Flooring Dokuma Vinil Zemin Kaplaması

1 Mins read
2tec2 halının şıklığını, vinilin yüksek performansı ile birleştiren uzun ömürlü bir zemin kaplama malzemesidir. %100 Belçika üretimi olan dokuma vinil zemin kaplaması,…
İnce YapıÜrün

Object Carpet

1 Mins read
Object Carpet marka olarak 50. yılını kutladı. Avrupa’nın en kaliteli halı markalarından biri olan Object Carpet Almanya’nın en önemli 50 elit markası…