AydınlatmaÜrün

Lasvit’ten Mimari Projeler İçin Özel Aydınlatma Konseptleri ve Enstalasyonları

Tepta Aydınlatma tarafından temsilciliği yürütülen dünyaca ünlü Lasvit markası, mimari projeler için özel aydınlatma konseptleri ve enstalasyonları geliştiriyor.

Mimari ve dekoratif aydınlatma alanında yirmi beş yılı aşkın süredir alanındaki öncü isimleri Türkiye ile buluşturan TEPTA Aydınlatma, sunduğu ürünlerin ve hizmetin kalitesini garantilemek için her zaman dünya çapındaki en güvenilir çözüm ortakları ile birlikte çalışıyor.

TEPTA Aydınlatma tarafından temsilciliği yürütülen dünyanın önde gelen markalarından Lasvit, öncü mimar ve tasarımcıların iş birliğinde, cam üretim geleneğini çağdaş tasarım yaklaşımı ile yorumlayan projeler gerçekleştiriyor. Lasvit ürünlerinin yüksek standardı ve kalitesi, asırlar ve kuşaklar boyu gelişen cam zanaatı tecrübesi ve ülkenin yetiştirdiği en iyi tasarımcıların yaratıcılığının birleşimiyle oluşuyor. Her proje için özel tasarlanan orijinal parçalar zamanımızın çizgilerini taşırken aynı zamanda klasik sanat eserlerinin zamana karşı koyan tüm özelliklerini de yansıtıyor. Avrupa metropollerinden, Pekin ve Dubai’ye kadar pek çok ülkenin lüks otel lobileri, balo salonları, tiyatro, kumarhane gibi yüksek tavanlı önemli mekanlarında Lasvit ürünlerine rastlamak kaçınılmaz. Firmanın etkili projeleri ayrıcalıklı ofisler, konutlar ve restoranlarda da kendini göstermekte. Lasvit aynı zamanda Zaha Hadid, Kengo Kuma, Yabu Pushelberg, Maarten Baas gibi dünyaca ünlü isimlerin tasarımlarıyla da ilgi odağı olmayı başarıyor.

Lasvit’in dünyaca ünlü tasarımcılarından Libor Sostak tarafından Dubai Opera Binası için tasarlanan Symphony adındaki devasa cam aydınlatma, binanın üç katını kaplayacak şekilde yaratıldı. Tek tek hazırlanmış binlerce cam inciden oluşan bu heykelsi eser, su unsuru ve Dubai’nin denizcilik geçmişinden ilham alınarak tasarlandı. Dubai Opera Binası’nda hayat bulan heykelsi aydınlatma eseri Symphony, otuz bin adet kristal cam incileri ve üç bin led ışıktan oluşuyor. Ayrıca on bir metre uzunluğunda ve yirmi yedi metre yüksekliğinde olan bu başyapıt, tam tamına beş ton ağırlığında. İki yıllık sıkı bir çalışmanın ardından hayat bulan Symphony, Dubai Opera Binası’na girerken misafirlerini adeta selamlıyor.

Çek Cumhuriyeti merkezli Lasvit markasının adından söz ettiren bir diğer projesi ise Bangkok’ta yer alan Mahidol Üniversitesi için yarattığı eşsiz tasarımdır. Lasvit tasarımcısı Jana Ruzickova, opera ve senfoni orkestraları için doğal akustiği ile tasarlanmış iki bin kişilik Prens Mahidol Salonu için Neurons ismini verdiği on sekiz metre uzunluğundaki eşi benzeri olmayan bir aydınlatma eseri tasarladı. 328 tane aydınlatmanın yer aldığı Neurons eseri, farklı ışık dizileri ve renkleri ile salonda çalınan müziğe cevap vererek ritimleri ve melodileri görsel bir deneyime dönüştürüyor. Her bir ampulün yoğunluğu müzik hızına bağlı olarak değişecek şekilde programlanan bu akıllı aydınlatma, Mahidol Üniversitesinin salonunda konumlanıyor.

Lasvit’in başarılı tasarımcılarından bir diğeri Maxim Velcovsky’ın Güney Kore’de Han Nehri yakınında yer alan Lotte World Tower projesi için tasarladığı Diver isimli aydınlatma Güney Kore’nin zengin dalış geleneğinden esinlenerek ortaya çıkarılmıştır. Diver isimli aydınlatma eseri, on yedi metrelik bir dalgıç figüründen oluşmaktadır. Opak cam kürelerden oluşan aydınlatmadaki küreler Güney Kore’ye gelmeden önce Lasvit tarafından elle üflenmiş ve tek tek sarılmıştır. Toplar ince çelik ipliklerle aşağıya doğru asılıp hem hareket halindeki dalgıcı hem de dalgıcı çevreleyen yüzlerce kabarcığı oluşturması sağlanmıştır. Diver adındaki heykel yapısındaki aydınlatma adeta mekanın üzerinde yüzüyor ve yükseliyor: tıpkı Lotte World Tower’ın kentin ve nehrin üzerinde yükseldiği gibi…

Lasvit’in tüm ürünlerine, ürün örneklerine ve ürünlerin ardındaki teknolojik özelliklere ve uygulama alanlarına TEPTA Aydınlatma’nın Nispetiye’deki merkezinde ulaşılabilir. TEPTA’nın deneyimli proje ekibi, projenin boyutu ve ihtiyaçları ne olursa olsun, aydınlatma tasarımcılarına ve mimarlık stüdyolarına ücretsiz olarak “doğru aydınlatma” konusunda süpervizyonluk desteği vermektedir.

İlgili Yazılar
İnce YapıÜrün

QUA Granite’ten Lave Dore Serisi

1 Mins read
QUA Granite’in Lave Dore serisi ile mekanlar siyahın zarafeti ile buluşuyor. QUA Granite’in yeni Lave Dore serisi, 7mm kalınlığı ile mekanlara hem…
İnce YapıÜrün

2tec2 High Tech Flooring Dokuma Vinil Zemin Kaplaması

1 Mins read
2tec2 halının şıklığını, vinilin yüksek performansı ile birleştiren uzun ömürlü bir zemin kaplama malzemesidir. %100 Belçika üretimi olan dokuma vinil zemin kaplaması,…
İnce YapıÜrün

Object Carpet

1 Mins read
Object Carpet marka olarak 50. yılını kutladı. Avrupa’nın en kaliteli halı markalarından biri olan Object Carpet Almanya’nın en önemli 50 elit markası…