Çatı - CepheÜrün

Enerji Verimli Giydirme Cepheler İçin: DELTA®-FASSADE PLUS

Yapı kabuğunda, iç-dış ortam arasındaki sıcaklık farkı veya rüzgardan kaynaklı basınç farkına dayalı hava sızıntıları söz konusudur.

Yapı kabuğunun hava sızdırmazlığının sağlanmasının amacı enerji performansının yükseltilmesi, yoğuşmaya dayalı yapı hasarlarının önlenmesi ve iç ortam hava kalitesinin sürdürülmesidir. Binalarda ısı kayıplarının %20 – %50’sine hava sızıntıları neden olmaktadır.*

Giydirme (mekanik) cephe sistemlerinde nem ve yoğuşma riskinin yanı sıra ısı yalıtımlarının dış ortamdan gelecek rüzgar, hava, toz ve rüzgarla savrulan yağış suyuna karşı da korunması, sağlıklı bir iç iklimin sağlanması ve enerji tasarrufu açısından son derece önemli.

Taş yünü gibi mineral yün ısı yalıtımlarının fonksiyonlarını tam olarak yerine getirebilmeleri için yapıların içine hava ve rüzgârın nüfuz etmesinin önlenmesi gerekiyor. Isı yalıtımlarının 1 mm enindeki derzlerden dahi hava koşullarına maruz kalması, performanslarının onda dokuzunu kaybetmelerine sebep oluyor. Bu açıdan, giydirme cephe sistemlerinde buhar geçirgen cephe örtülerinin sağladığı birçok avantaj var.

Dörken’in DELTA®-FASSADE PLUS markalı cephe örtüsü, kendinden yapışkanlı bindirme kenarlarına sahip. Yüksek UV dayanımlı ve en üst seviyede su yalıtımı sağlıyor.

Böylece iç mekandan gelecek nem ve yoğuşma riskine karşı ısı yalıtımlarını yapıya nefes aldırarak korurken, dış ortam tarafından da anında hava ve rüzgâr geçirimsizliği sağlıyor. Bu sayede, yapının içinde kontrolsüz hava akımları oluşmasını engelleyerek enerji kayıplarını önlüyor ve sağlıklı bir iç iklim oluşmasını sağlıyor.

DELTA®-FASSADE PLUS, kendinden yapışkanlı bindirme kenarlarına sahip olmasına rağmen zor alev alır nitelikte. Kendi kendini söndüren ve damlama yapmayan membranın yangına tepkisi istikrarlı. Yıkanma sonrası bu özelliğini kaybetmiyor.

Teknik Detaylar

  • Malzeme: Özel su geçirmez kaplamalı polyester muflon
  • Yangın sınıfı: B-s1, d0, EN 13501-1
  • Yırtılma dayanımı: 270/230 N/5 cm, EN 12311-2
  • Su geçirimsizlik: Su geçirmez W 1, EN 13859-1+2
  • Sd-değeri: 0,02 m
  • Isı dayanımı: -40 °C ile +80 °C
  • Difüzyon direnci: 0,028 m²hPa/mg
  • Ağırlık: 210 g/m²
  • Rulo ölçüleri: 50 m x 1,5 m

* Harputlugil, G.U., “Enerji Verimli Bina Tasarım Stratejileri”, 2016, TC Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi, Niras IC Sp z o.o. ve TC Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Binalarda Enerji Verimliliğinin Artırılması İçin Teknik Yardım Projesi, sayfa 28.

İlgili Yazılar
İnce YapıÜrün

QUA Granite’ten Lave Dore Serisi

1 Mins read
QUA Granite’in Lave Dore serisi ile mekanlar siyahın zarafeti ile buluşuyor. QUA Granite’in yeni Lave Dore serisi, 7mm kalınlığı ile mekanlara hem…
İnce YapıÜrün

2tec2 High Tech Flooring Dokuma Vinil Zemin Kaplaması

1 Mins read
2tec2 halının şıklığını, vinilin yüksek performansı ile birleştiren uzun ömürlü bir zemin kaplama malzemesidir. %100 Belçika üretimi olan dokuma vinil zemin kaplaması,…
İnce YapıÜrün

Object Carpet

1 Mins read
Object Carpet marka olarak 50. yılını kutladı. Avrupa’nın en kaliteli halı markalarından biri olan Object Carpet Almanya’nın en önemli 50 elit markası…
×
Çatı - CepheÜrün

Dörken’den Renkli Cephe Membranı: DELTA®-FASSADE COLOR