İç MekanProje

Kandilli Evi

Ofist, projeyi anlatıyor:

Kandilli Evi, İstanbul gibi büyük ve hızlı bir metropolün göbeğinde, şehirli bir köy evi. Kendisini tanıyan ve hayattaki duruşunu, kendi doğduğu coğrafyanın kültürü ile kent kültürü arasında konumlandırmış bir işveren için Ofist tarafından tasarlanan ev, ihtiyaçlardan fazlasını barındırmayan, sahici bir yuva.

Teknoloji üzerine bir şirketi olmasına rağmen teknolojiden uzak durmaya çalışan, telefonunda Whatsapp dışında hiçbir uygulama bulunmayan, müzikle iç içe bir hayatı olan ve arkadaşları ile bir araya gelip müzik yapmayı seven, 35 yaşlarında Akdenizli bir işveren. Her tatil fırsatında büyüdüğü köye gidip, oradaki hayatın verdiği “farklı huzur”un tadını çıkaran, oradaki bahçesiyle uğraşmayı ve ahşap atölyesinde küçük şeyler yapmayı seven bir insan; bir yandan da hayatının yarısını İstanbul’da, diğer yarısını da Londra gibi son derece kaotik metropollerde geçiren bir ev sahibi.

Evinin her köşesinde, fonda bir müzik çalmasını seven ev sahibinin piyano, klasik ut, cümbüş, saz gibi akustik ve elektronik sekiz-dokuz farklı müzik aleti var ve film izlerken bile bu enstrümanlardan bir tanesi elinde oluyor. Bir de arkadaşları ile amatör bir rock grupları var. Genelde eve gelen arkadaşları ile müzik yapmayı seviyor. Netflix ve Playstation dışında TV kullanmıyor. Oturma alanını hem yalnızken hem de arkadaşlarıyla iken son derece rahat bir şekilde, elinde bir kitap veya müzik aleti ile yaşamak istiyor.

Ansiklopedi karıştırmayı seviyor ve her bulduğu vakitte kitap okuyor. Az bulunan kitapları topluyor. 17. yüz yıla ait, ender bulunan Konstantinopolis kitaplarına özellikle ilgi duyuyor. İstanbul’u konu alan ender gravürlere meraklı. Evde yer alan iki eserden biri Melling’in Büyükdere tasviri, diğeri de az bulunan İstanbul panoramalarından.

Bir yemek masasına ihtiyaç duymuyor, sehpayı tercih ediyor. Çıplak ayak gezmeyi, ama hep bir halıya basmayı seviyor. Hayatını gittikçe küçültmeye başladığı için sahip olduğu kıyafetlerin çoğunu ihtiyacı olanlara vermiş, depolamaya fazla gereksinimi yok.

İşveren hakkındaki bütün bu verilerle Kandilli Evi’ni tasarlamak, Ofist için heyecanlı ve keyifli bir süreç olmuş. Ekip 2020 yılının Kandilli’sinde, İstanbul gibi büyük ve hızlı bir metropolün göbeğinde, şehirli bir köy evi yapmayı hedeflemiş. Kullanılmayan bir yemek masası yerine rahat bir sini sehpası olan, samimi bir oturma bölümü ve okuma alanı ile bir müzik köşesine ve salonun iki tarafını birbirine bağlayan bir kütüphaneye sahip olan ev; ihtiyaçlardan fazlasını barındırmayan, sahici bir yuva olarak hayat bulmuş. Özellikle tekstilleri ile son derece geleneksel, fakat iç mimarisi son derece modern ve global bir konut ortaya çıkmış.

İlgili Yazılar
İç MekanProje

Karaköy Lokantası

2 Mins read
2000 yılından bu yana gündüzleri esnaf lokantası, akşamları ise modern meyhane olarak varlığını sürdüren Karaköy Lokantası’nın aynı sokak üzerinde taşındığı yeni mekânı,…
MimariProje

CAJA by Maxx Royal

5 Mins read
Bodrum – Türkiye’deki pastoral koylardan birinde yer alan ve GEOMIM & GEO_ID işbirliğinde tasarlanan CAJA by Maxx Royal, uzun süreli konaklama hizmetlerine…
İç MekanProje

JUSTWork Paylaşımlı Ofis

1 Mins read
JUSTWork, İstanbul Meydan AVM’de yer alan “Yeni Jenerasyon Ofis Kampüs” modelini ilk defa Türkiye’ye getiren paylaşımlı ofis yapısıdır. Atölye A Mimarlık tarafından…